Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

ZDROWIE

Tematy: Zdrowie

Prawo i zarządzanie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
prev
next

Zdrowie - Aktualności i ekonomia

Nieprzypisany: Nieprzypisany- Wiele zamierzeń ogłoszonych i podjętych w 2016 roku przez Ministra Zdrowia, również te nie akceptowane społecznie, niestety będą kontynuowane – komentuje Business Center Club.

Zenon Wasilewski, ekspert BCC ds. prawa medycznego, zastanawia się, czy wystarczy środków na ich realizację. - Pułap 6% PKB osiągniemy dopiero w 2025 r. Przy tak planowanym tempie wzrostu finansowania nie należy oczekiwać żadnych realnych podwyżek nakładów w ochronie zdrowia, nie tylko w 2017 r., ale także w trakcie dalszej kadencji tego rządu – komentuje.

W dziesięciu punktach ekspert BCC ocenia, jaki będzie 2017 r. Między innymi, będzie to kolejny rok braku zauważalnego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia. Pieniędzy nie będzie więcej. Są natomiast uzasadnione obawy, że może ich być mniej. Pozostanie nierozwiązany problem znacznego niedoboru  środków finansowych przeznaczonych na lecznictwo w stosunku do potrzeb „koszyka” świadczeń gwarantowanych. NFZ nie będzie miał  więcej pieniędzy.

W ocenie BCC, kolejki do lekarzy specjalistów nie ulegną skróceniu. Do szpitali również. Leki nie  stanieją, a wręcz zdrożeją. W wielu zawodach medycznych i specjalizacjach pogłębi się deficyt kadrowy.

Będzie to rok dalszych konfliktów dotyczących  najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Istnieje realna groźba ogólnopolskiego protestu w jego najostrzejszej, strajkowej formie. Są szanse na korzystne zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej i wprowadzenie do systemu zespołów złożonych z lekarza, pielęgniarki, położnej, pielęgniarki szkolnej i dietetyka (przy zachowaniu samodzielności i odrębności zawodowej)

Zaistnieją poważne zagrożenia dla rynku usług medycznych w zakresie ratownictwa medycznego. Wyeliminowanych zostanie szereg  podmiotów prywatnych  z możliwości kontraktowania  świadczeń zdrowotnych z zakresu ratownictwa medycznego. 

Pod znakiem zapytania stoi sam sens likwidacji NFZ. Zmiany organizacyjne (sieć szpitali) połączone ze zmianami sposobu rozliczania świadczeń (ryczałt) to nie najlepszy czas na likwidowanie instytucji płatnika. Obecny Fundusz spełnia wszystkie przesłanki, by został uznany jako państwowy zdrowotny fundusz celowy. 

Źródło: BCC