Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

ZDROWIE

Tematy: Zdrowie

Prawo i zarządzanie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
prev
next

Zdrowie - Aktualności i ekonomia

Związek Powiatów Polskich wspólnie z Powiatem krapkowickim zorganizowały w dniu 9 lipca br. konferencję – forum wymiany dobrych praktyk zatytułowaną "Podmioty lecznicze – przekształcenia a perspektywa funkcjonowania". Spotkanie otworzył Starosta Krapkowicki Maciej Sonik wspólnie z Sekretarzem projektu w ramach którego realizowany jest cykl debat temtycznych, Rafałem Rudką.

W Forum uczestniczyli eksperci i przedstawiciele samorządów terytorialnych. W kolejnych pięciu sesjach tematycznych przedstawiono szereg zagadnień związanych z problematyką współczesnej służby zdrowia, w szczególności odniesiono się do kwestii zarządzania podmiotami leczniczymi. Spotkanie to było dobrą okazją do podzielenia się ciekawymi przemyśleniami związanymi z funkcjonowaniem tego sektora w samorządach.

W pierwszej sesji prezes Krapkowickiego Centrum Zdrowia sp. z o.o., Marcin Misiewicz zaprezentował szczegółowo historię powstawania Centrum Zdrowia, podzielił się także dobrymi praktykami i doświadczeniem nabytym w trakcie procesu przekształcenia i funkcjonowania spółki.

Kolejna poruszona podczas Forum kwestia dotyczyła przekształceń podmiotu leczniczego. Rafał Rudka, specjalista w Dziale Monitoringu Legislacyjnego, Inicjatyw i Analiz Biura Związku Powiatów Polskich, przedstawił wyniki badań prowadzonych przez ZPP w tym zakresie. Puentując podkreślał, że kluczowy jest sposób zarządzania podmiotem leczniczym, a nie forma prawna w jakim on funkcjonuje.

W kolejnej sesji głos zabrał dr Marcin Kautsch, ekspert ds. ochrony zdrowia, adiunkt w Zakładzie Polityki Zdrowotnej i Zarządzania Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, który informował o tym, dlaczego podmioty lecznicze się zadłużają. W swoim wystąpieniu również odnosił się do kwestii przekształceń sp zoz-ów w spółki oraz roli jaką po przekształceniu pełni sposób zarządzania nią oraz nadzór właścicielski.

W dalszej części głos ponownie zabierał Rafał Rudka, który kolejno zaprezentował wyniki raportu ZPP określającego profil zawodowy prezesa spółki prowadzącej działalność leczniczą, a także opowiedział o najbliższej perspektywie funkcjonowania sektora ochrony zdrowia.

W spotkaniu uczestniczyli gospodarze oraz pracownicy powiatu i jednostek samorządowych z tego terenu. Nie zabrakło też przedstawicieli innych samorządów biorących udział w projekcie, a także sąsiadujących z powiatem krapkowickim. Obecni też byli przedstawiciele okolicznych szpitali.

Forum odbyło się w ramach projektu "Innowacyjna i sprawna administracja źródłem sukcesu w gospodarce opartej na wiedzy" realizowanego przez Związek Powiatów Polskich.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.