Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

ZDROWIE

Tematy: Zdrowie

Prawo i zarządzanie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
prev
next

Zdrowie - Aktualności i ekonomia

4 lipca br. w sali konferencyjnej starostwa wolsztyńskiego odbyło się Forum wymiany dobrych praktyk i promocji dialogu pomiędzy JST, a organizacjami JST zatytułowane "Podmioty lecznicze – przekształcenia a perspektywa funkcjonowania" realizowane wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Wolsztynie oraz Związek Powiatów Polskich.

Spotkanie, które otworzył Starosta Wolsztyński Ryszard Kurp, wspólnie z Kierownikiem Projektu Barbarą Łączną poświęcone było dyskusji nad skutkami procesu przekształceń publicznych podmiotów leczniczych w spółki prawa handlowego. Było ono jednocześnie dobrą okazją do podzielenia się ciekawymi rozwiązaniami z zakresu zarządzania tym sektorem w samorządach.

W ramach Forum odbyło się pięć sesji tematycznych. Pierwsza z nich poświęcona była prezentacji wolsztyńskiego szpitala i jego działań. Szczegółowego omówienia w tym zakresie dokonał Krzysztof Albiński, dyrektor tutejszego sp zoz-u.

Kolejna poruszona podczas Forum kwestia dotyczyła przekształceń podmiotu leczniczego. Rafał Rudka, specjalista w Dziale Monitoringu Legislacyjnego, Inicjatyw i Analiz Biura Związku Powiatów Polskich, przedstawił wyniki badań  prowadzonych przez ZPP w tym zakresie. Puentując podkreślał, że kluczowy jest sposób zarządzania podmiotem leczniczym, a nie forma prawna w jakim on funkcjonuje.

W kolejnej sesji głos zabrał dr Marcin Kautsch, ekspert ds. ochrony zdrowia, adiunkt w Zakładzie Polityki Zdrowotnej i Zarządzania Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, który informował o tym, dlaczego podmioty lecznicze się zadłużają. W swoim wystąpieniu również odnosił się do kwestii przekształceń sp zoz-ów w spółki oraz roli jaką po przekształceniu pełni sposób zarządzania nią oraz nadzór właścicielski.

W dalszej części głos zabrała Barbara Łączna, Pełnomocnik ds. programów i projektów Biura Związku Powiatów Polskich, która zaprezentowała wyniki raportu ZPP określającego profil zawodowy prezesa spółki prowadzącej działalność leczniczą.

Ostania z prezentacji, przedstawiona przez Rafała Rudkę dotyczyła najbliższej perspektywy funkcjonowania sektora ochrony zdrowia.

W spotkaniu uczestniczyli gospodarze oraz pracownicy powiatu i jednostek samorządowych z tego terenu. Nie zabrakło też przedstawicieli innych samorządów biorących udział w projekcie, a także sąsiadujących z powiatem wolsztyńskim. Obecni też byli przedstawiciele okolicznych szpitali.

Forum odbyło się w ramach projektu "Innowacyjna i sprawna administracja źródłem sukcesu w gospodarce opartej na wiedzy" realizowanego przez Związek Powiatów Polskich.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.