Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

TRANSPORT

Tematy: Transport

Prawo i zarządzanie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
prev
next

Transport - Aktualności i ekonomia

Nieprzypisany: Nieprzypisany

Resort infrastruktury i budownictwa  pracuje nad zmianami, które pozwolą osobom korzystającym z rolek, hulajnóg czy wrotek korzystać z urządzeń infrastruktury przeznaczonej dotychczas wyłącznie dla rowerzystów.

Tak wynika z odpowiedzi Jerzego Szmita, wiceministra infrastruktury na interpelację poselską nr 6192 posła PIS Marka Popioła w sprawie braku uregulowań prawnych pozwalających na bezpieczne poruszanie się rolkarzy po asfaltowych drogach rowerowych

Jak zauważył poseł, obecny kształt ustawy Prawo o ruchu drogowym pomija zupełnie rolkarzy jako uczestników ruchu drogowego i określa ich jako pieszych. W związku z tym rolkarze mają obowiązek poruszania się po chodnikach i nie mogą korzystać z dróg dla rowerów. - Rodzi to problemy związane z bezpieczeństwem rolkarzy jak i pieszych, a chodniki po których poruszają się piesi nie są dostosowane do jazdy na rolkach. Umożliwienie korzystania rolkarzom z asfaltowych dróg rowerowych poprawiłoby ich bezpieczeństwo oraz polepszyłoby warunki uprawianej przez nich aktywności fizycznej. Na uwagę zasługuje fakt, że status rolkarzy został już uregulowany w prawie krajów takich jak: Słowacja, Austria Niemcy i Czechy. Uprawnianie rolkarstwa cieszy się w Polsce rosnącą popularnością u osób z szerokiej grupy wiekowej, której obecnie obowiązujące regulacje prawne uniemożliwiają bezpieczne uprawianie tego sportu – napisał w interpelacji.

W odpowiedzi  wiceminister Jerzy Szmit przyznał, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, osoba poruszająca się na rolkach jest pieszym. Tym samym pieszy używający rolek czy wrotek może poruszać się, co do zasady, po chodniku. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, w której obowiązują odmienne zasady ruchu drogowego. Ponadto korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Wobec powyższego, biorąc pod uwagę rosnącą popularność urządzeń służących do transportu osobistego, takich jak np. rolki, resort – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym – rozpoczął prace legislacyjne, mające na celu uregulowanie problematyki korzystania z tego typu urządzeń na drogach publicznych.

- Zmiany przepisów w przedmiotowym zakresie zostały ujęte w projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (numer UC65 w wykazie prac legislacyjnych), który znajduje się obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

Projektowane przepisy przewidują m.in. zmiany w zakresie definicji pieszego oraz dodanie definicji urządzenia transportu osobistego, które to określenie resort (projektodawca przepisów) nadał urządzeniom takim jak: wrotki, rolki, deskorolka, hulajnoga, hulajnoga elektryczna, segway (oraz urządzenia podobnej konstrukcji), itp. Zmiana przepisów pozwoli m.in. na udostępnienie osobom korzystającym z przedmiotowych urządzeń infrastruktury przeznaczonej dotychczas wyłącznie dla rowerzystów (drogi dla rowerów) – podał wiceminister.