Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

SERWIS GŁÓWNY

Tematy w serwisie głównym

Styl życia

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
prev
next

Serwis główny - Wywiady

Nieprzypisany: Nieprzypisany

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW) od lat finansuje ochronę środowiska. O tym w czym Fundusz może pomóc samorządom Dziennikowi Warto Wiedzieć opowiada Marek Tramś, członek Rady Nadzorczej NFOŚiGW, wiceprezes zarządu Związku Powiatów Polskich, starosta polkowicki.

Dziennik Warto Widzieć: Na co samorządy mogą obecnie uzyskać środki w NFOŚiGW?

Marek Tramś: Oferta Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla samorządów jest bardzo szeroka, ale praktycznie w większości skierowana dla gmin czy powiatów miejskich.

Fundusz stara się tworzyć wsparcie dla samorządów, pokazywać dobre praktyki, czy korzystać z doświadczeń innych krajów oraz wspierać inicjatywy oddolne. Oferta programowa Funduszu zgodna jest ze strategią Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko oraz perspektywą finansową UE 2014-2020 i obejmuje kilkanaście programów priorytetowych dla różnego rodzaju odbiorców.

Jeśli chodzi o samorząd, nadal wspomagana jest rozbudowa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracjach, racjonalna gospodarka odpadami, przebudowa i odbudowa obiektów hydrotechnicznych, jak i poprawa efektywności energetycznej oraz odnawialne źródła energii. NFOŚiGW musi pomagać samorządom radzić sobie z tymi problemami. Wskazuje jak wspomóc miasta w przygotowaniu do takich sytuacji, by były w stanie jak najbezpieczniej przyjąć gwałtowne ulewy.

DWW: Na jaką pomoc mogą liczyć samorządy w zakresie prowadzenia gospodarki niskoemisyjnej?

MT: Wsparciem dla samorządów w prowadzeniu gospodarki niskoemisyjnej jest m.in. Program „Kawka”. Przygotowanie planów niskoemisyjnej gospodarki to dla gmin duży wysiłek. Są one jednak niezbędne dla pozyskania środków z funduszy unijnych w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

W ofercie programów priorytetowych NFOŚiGW na 2016 r. są m.in: Prosument-linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, BOCIAN - Rozproszone, odnawialne źródła energii, Kawka - likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych, odnawialnych źródeł energii, GAZELA BIS - Niskoemisyjny zbiorowy publiczny transport miejski, Lemur -Energooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej i E-Kumulator-Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu. To także nowy program finansowy Ryś, który ma prowadzić do ograniczenia strat energii potrzebnej do ogrzewania domów i tym samym zmniejszenia szkodliwych emisji do powietrza.

DWW: Warto chyba jeszcze wspomnieć o szerokiej działalności edukacyjnej NFOŚiGW?

MT: Jak najbardziej. Ostatnio podpisany został „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. Będzie on realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) – zgodnie z jego osią priorytetową „Zmniejszenie emisyjności gospodarki". To projekt wdrażany w Polsce po raz pierwszy – ma on charakter unikatowy w skali Europy ze względu na zasięg, gdyż obejmie całą Polskę.

DWW: Serdecznie dziękuję za rozmowę.

MT: Dziękuję.