Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

SERWIS GŁÓWNY

Tematy w serwisie głównym

Styl życia

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
prev
next

Serwis główny - Wywiady

Nieprzypisany: Nieprzypisany

Płońsk zdobył pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2015, prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich w kategorii gminy miejski i miejsko-wiejskie, zdobywając honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2015. Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia z Andrzejem Pietrasikiem, burmistrzem Płońska.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jakie działania prorozwojowe prowadzi Płońsk?

Andrzej Pietrasik: Płońsk od lat realizuje zasadę zrównoważonego rozwoju innowacyjnej gospodarki. Jako burmistrz staram się troszczyć o wszystkie obszary funkcjonowania miasta i jego mieszkańców. Z tego powodu w takim samym stopniu dbamy np. o infrastrukturę drogową i oświatę, co o kulturę i środowisko naturalne. Nasze największe osiągnięcia ostatnich 10 lat to wybudowanie kanalizacji sanitarnej na terenie całego miasta, termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów zrealizowana przez miejską spółkę Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalne, a także budowa elektrociepłowni opalanej biomasą Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. A w ostatnich czasie – Przebudowa Miejskiego Centrum Kultury i Termomodernizacja Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji.  

DWW: Co w nich w Pana ocenie jest wyjątkowe?

AP: Przede wszystkim planowanie i przewidywanie, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje związane z gospodarką komunalną i ochroną środowiska. Proszę zwrócić uwagę, że dzięki temu że już w 2008 roku stworzyliśmy nowoczesną sortownię śmieci, w 2013 r. bez problemów przystąpiliśmy do realizacji nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Mamy modelowy system zagospodarowania odpadów komunalnych, a nasza elektrociepłownia wielokrotnie była nagradzana jako pionierska inwestycja w dziedzinie energii odnawialnej, która miała zdecydowany wpływ na ograniczenie emisji zanieczyszczeń w Płońsku. W samorządzie nie można stać w miejscu. Trzeba cały czas mieć głowę pełną pomysłów i teczkę gotowych projektów, bo nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się okazja do ich realizacji.

DWW: Co Pana zdaniem w szczególności warto kontynuować?

AP: Warto kontynuować dotychczasową filozofię działania. Nie wolno zamykać się na jedną dziedzinę. Wyznaję zasadę, że najważniejszą inwestycją jest człowiek. Z tej perspektywy wszystkie inwestycje są tak samo istotne: w oświatę, sport, drogi czy kulturę. Zarówno „twarde” projekty związane z infrastrukturą, jak i „miękkie” – dotyczące edukacji czy pomocy społecznej.

Warto też – dopóki są takie szanse – zabiegać o dofinansowanie krajowe lub europejskie. Mam świadomość, że po 2020 roku skończą się środki z UE. Do tego czasu chciałbym zrealizować strategiczne dla Płońska i płońszczan inwestycje: budowę obwodnicy zachodniej, rewitalizację rynku i dworca PKP, modernizację stadionu miejskiego czy kolejne elementy inteligentnego miasta. 

DWW: Co stać się może dobrą praktyką – wzorem dla innych samorządów?

AP: Antycypacja. Działanie z wyprzedzeniem. Budowanie świadomości mieszkańców, np. w zakresie ochrony środowiska i ekologii. Odważna realizacja innowacyjnych, autorskich projektów. A jednocześnie dialog z płońszczanami, konsultacje społeczne – organizowane w różnej formie – ankiet, wymiany poglądów za pośrednictwem narzędzi internetowych czy bezpośrednich spotkań. Jestem przekonany, że im większa partycypacja społeczna, tym lepsze rezultaty osiągane przez samorząd.  

DWW: Serdecznie dziękuję za rozmowę i życzę dalszych osiągnięć.

AP: Dziękuję.