Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

SERWIS GŁÓWNY

Tematy w serwisie głównym

Styl życia

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
prev
next

Serwis główny - Styl życia

pioro2Każdy z użytkowników piór wiecznych powinien wiedzieć jak należy o nie dbać. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących ich użytkowania.

 Po pierwsze: atrament
Każde pióro wieczne powinno być ZAWSZE napełnione atramentem. W przypadku jego braku, pióro trzeba napełnić ciepłą wodą. Zapobiegniemy rozsychaniu się. Jednak jeśli już posiadamy pióro, w którym zasechł atrament, musimy przepłukać je letnią wodą. Napełniając je i opróżniając kilkakrotnie. Dla szybszego rozpuszczenia atramentu, do szklanki z letnią wodą wlewamy kilka kropel amoniaku. Ważną zasadą przy użytkowaniu atramentu jest to, iż nie należy mieszać ze sobą atramentów różnych wytwórni. Nawet jeśli atrament jest tego samego koloru. Atramenty chłoną wilgoć z powietrza poprzez zawarte w nich inhibitory. Te ostatnie mogą więc spowodować korozję stalówki.

Po drugie: systemy napełniania
3 najbardziej podstawowe sposoby napełniania atrementem pióra to:

a) naboje - jest to najprostszy i najszybszy sposób napełniania. Zachowuje się przy tym czystość, nie brudzi stalówki i przedniej części korpusu pióra (jak w przypadku napełniania w kałamarzu).

b) tłoczki - jeśli posiadasz pióro z mechanizmem tłoczkowym, trzeba wkręcić tłoczek do dołu w celu wypchnięcia powietrza ze zbiornika atramentu i wytworzenia próżni. Następnie zanurzyć stalówkę w atramencie i wykręcić tłok do oporu; wtedy zbiornik napełnia się. Po napełnieniu zbiornika, wyciagnąć pióro z kałamarza i przekręcając tłok, wypuścić ok. 3 kropli atramentu, przekręcając ponownie przestawić tłoczek w górne położenie.

c) systemy zmienne - nabój lub zbiornik tłoczkowy.

Po trzecie: mechanizm i nasadka
Jeśli zapadła juz decyzja o kupnie pióra, zdecyduj się na pióro z mechanizmem tłokowym. Pióra z mechanizmem tłokowym, w przypadku uszkodzenia, naprawić można tylko w serwisie fabrycznym, wymieniając mechanizm teleskopowy na nowy. Zainwestuj także w pióro z zakręcaną nasadkę, co pozwoli uniknąć poplamienia atramentem wewnętrznej części kieszeni marynarki lub koszuli. Pióra z nasadką zaciskaną mogą sprawiać niespodzianki, dlatego jeśli się na nie decydujesz, zaopatrz się w futerał na pióro.

Po czwarte: stalówka
Jak wiadomo, pióra posiadają różne grubości pisania stalówki, od bardzo cienkiej (EF), poprzez cienką (F), średnia (M), aż po najgrubszą (B). Wybierz taką grubość, która odpowiada Ci najbardziej.

Po piąte: uszkodzenia mechaniczne
Pamiętaj, aby zawsze zakładać nasadkę na tył korpusu pióra. Pióro wtedy nie stoczy się z biurka i nie ulegnie uszkodzeniu, np. zgięciu stalówki. Danego pióra powinna używać jedna osoba, ponieważ każdy pisząc trzyma pióro inaczej, co spowodowałoby inne zużywanie się stalówki.

Po szóste: pióro a samolot
Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, pamiętaj aby pióro było całkowicie napełnione atramentem, ponieważ zawarte w zbiorniku pióra powietrze rozszerza się na dużych wysokościach i powoduje wyciek atramentu.

Po siódme: klips
Klips nasadki powinien być stalowy. Nie może być mosiężny, złoty czy srebrny. Stalowy klips jest w każdej pozycji sprężysty. Natomiast klips np. mosiężny przy sporym odgięciu, pozostaje odgięty.

Źródło: www.highclass.pl