Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

SERWIS GŁÓWNY

Tematy w serwisie głównym

Styl życia

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
prev
next

Serwis główny - Felietony

Czy w przypadku utworzenia zespołu szkół, z siedzibą w mieście liczącym powyżej 5000 mieszkańców, w skład którego wchodzić będą placówki położone na terenach wiejskich, nauczycielowi zatrudnionemu w tym zespole nadal będzie przysługiwało prawo do dodatku mieszkaniowego i wiejskiego?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 54 ust. 3 Karty nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5000 mieszkańców, posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, przysługuje dodatek mieszkaniowy, którego wysokość uzależniona jest od stanu rodzinnego nauczyciela.

Zgodnie z ust. 5 tego samego artykułu nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10 % wynagrodzenia zasadniczego.

Obydwa dodatki mają charakter dodatków obligatoryjnych, z tym zastrzeżeniem, że o wysokości dodatku mieszkaniowego rozstrzyga organ prowadzący szkołę (lub zespół szkół).

Prawo do omawianych dodatków ustawodawca uzależnił nie od tego w jakiej miejscowości ma siedzibą pracodawca,  ale od miejsca zatrudnienia pracownika. Miejsce zatrudnienia to nic innego jak miejsce wykonywania pracy (w rozumieniu Kodeksu pracy). Miejsce to powinna określać umowa o pracę (art. 29 §1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Zatem, nawet jeżeli pracodawca (zespół szkół) posiadać będzie siedzibę w mieście liczącym powyżej 5000 mieszkańców, ale miejscem wykonywania pracy będzie szkoła wchodząca w skład tego zespołu,  położona na terenie wiejskim lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców,  to nauczycielowi zatrudnionemu w tym zespole szkół w naszej ocenie przysługują omawiane dodatki.

To samo rozstrzygnięcie dotyczyć będzie sytuacji,  jeżeli jako miejsce wykonywania pracy oznaczone będzie nie konkretna miejscowość, ale szerszy obszar np. obszar powiatu (jeżeli będzie on obejmował również tereny wiejskie).

Pracodawca nie może również, jako miejsca wykonywania pracy oznaczyć siedziby zespołu szkół położonego w mieście powyżej 5000 mieszkańców,  jeżeli będzie oczekiwał, że nauczyciel faktycznie ma świadczyć pracę na terenie wiejskim lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców.
Inne rozumienie powołanych przepisów byłoby sprzeczne z ich literalną i funkcjonalną wykładnią cytowanych na wstępie przepisów.

Bernadeta Skóbel
Radca prawny ZPP

Komentarze  

 
+2 #2 ilona 2016-08-29 21:10
Dzisiaj się dowiedziałam , ze mój dodatek mieszkaniowy będzie wynosił 1 zł. Co z tym fantem zrobić? czy mogę go w formie darowizny przekazać na zwiększenie wynagrodzenia wójta gminy czy na przyklad radnych
Odpowiedz
 
 
+3 #1 Tomasz Jam 2015-05-20 13:20
Czy taki dodatek może wynieść 1zł jak to się stało w mojej gminie?
Odpowiedz