Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

SERWIS GŁÓWNY

Tematy w serwisie głównym

Styl życia

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
prev
next

Serwis główny - Felietony

Nieprzypisany: NieprzypisanyTrwają negocjacje Polski z Komisją Europejską, w sprawie narodowych i regionalnych programów operacyjnych 2014 - 2020. Od ich zakończenia uzależnione są terminy uruchomienia procedur konkursowych i wykorzystania unijnych pieniędzy.

Jak wynika z relacji przedstawicieli resortu infrastruktury i rozwoju, pierwsze konkursy w ramach narodowych programów operacyjnych mógłby się pojawić na przełomie roku 2014/2015. O wiele gorzej przedstawia się sytuacja z programami regionalnymi. W zależności od zwartości rpo i stopnia zawansowania negocjacji możliwe, że w niektórych województwach konkursy ogłoszone zostaną dopiero w połowie roku 2015.

Na wyniki uzgodnień z Komisją Europejską niecierpliwie czekają samorządy, bowiem to one stanowią głównego beneficjenta środków unijnych i chciałyby właściwie rozplanować wykonanie projektów realizowanych w ramach programów operacyjnych.

Zapowiada się, że jako pierwsze zakończą się negocjacje Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i Programu Operacyjna Wiedza, Edukacja i Rozwój (prawdopodobnie do września br.). Oznacza to, że konkursy w ramach tych programów mogłyby być ogłaszane w IV kwartale br.

Uzgodnienia Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Programu Operacyjnego Polska Wschodnia i Programu Pomoc Techniczna, powinny się zakończyć około października br. a w listopadzie br. programu Infrastruktura i Środowisko.

Można, więc oczekiwać, że konkursy w ramach tych programów zostaną ogłoszone na początku roku 2015.

Najtrudniejsza jest sytuacja regionalnych programów operacyjnych. Komisja Europejska wnosi wile zastrzeżeń do propozycji przedkładanych przez samorządy województw. Najmniej z nich dotyczy programu pomorskiego, który ma szansę na uzgodnienie w najbliższych tygodniach. Negocjacje, co do pozostałych trwać będą do końca roku. Tak więc, jak dobrze pójdzie to mniej więcej w połowie roku 2015, można się spodziewać, że ruszy wydawanie środków unijnych.

Generalnie, wydawanie środków unijnych perspektywie 2014 – 2020 rozpocznie się niemal w tym samym czasie jak w poprzednim okresie lat 2007 – 2013. To jest około 15 miesięcy od rozpoczęcia perspektywy planowania.

Jak to bywa, dla jednych to będzie szybko, dla innych bardzo późno!

Marek Wójcik