Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

SERWIS GŁÓWNY

Tematy w serwisie głównym

Styl życia

 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
prev
next

Serwis główny - Felietony

Niespodzianką była pierwsza przymiarka zmian w systemie pomocy społecznej, zaprezentowana przez przedstawicieli resortu pracy i polityki społecznej w trakcie prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Dodajmy niespodzianką pozytywną, ze względu na skalę i kierunek przedstawianych propozycji. Może nie szykuje się nam bowiem jeszcze rewolucja, ale z pewnością ogromny krok w kierunku dostosowania pomocy społecznej do realiów dynamicznie zmieniającego się społeczeństwa. Prezentacja ta otwiera dyskusję nad założeniami do gruntownej nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, które – według zapewnień resortu – powinny powstać na przełomie 2012 i 2013 roku.

Niespodzianką także dlatego, że – w dobie jakże powszechnej ucieczki od podejmowania odważnych decyzji – w prezentacji Krystyny Wyrwickiej, Dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MPiPS, znalazły się takie właśnie daleko idące i ciekawe propozycje.

Wśród nich są:

 • udoskonalenie, upowszechnienie i ułatwienie rozwoju środowiskowych form instytucjonalnych realizujących działania profilaktyczne,
 • modyfikacja struktury organizacyjnej pomocy społecznej,
 • określenie nowego modelu gminnego systemu pomocy społecznej,
 • otwarcie na sektor prywatny w systemie pomocy społecznej,
 • zmiany w zakresie funkcjonowania i finansowania domów pomocy społecznej.

Przedstawiamy poniżej treść prezentacji resortu pracy i polityki społecznej, prosząc o udział w dyskusji nad jej treścią. Ewentualne uwagi proszę przesyłać na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Marek Wójcik

Komentarze  

 
-1 #4 Malgosia 2013-09-14 18:18
zgadzam sie
Odpowiedz
 
 
+1 #3 Malgosia 2013-09-14 18:15
Na pracę Ośrodków i pracowników socjalnych ceduje się wszystko : wywiady, obliczanie świadczeń, pracę socjalną , niebieskie karty, i kupę innych spraw - liczba środowisk ok 80-100 . Nie mam prawnika w Ośrodku- jest dla klienta , nie do obsugi merytorycznej, jeśli chodzi o np. pisma. Nie można być specjalisytą od wszystkiego a tego się wymaga od pracownika socjalnego.A to bzdura, idąć do pediatry nie wyrwę u niego zęba ....
Odpowiedz
 
 
+3 #2 2013-03-14 09:46
Zgadzam się z powyższym system jest niewydolny i to nie wina pracowników tylko nadmiaru zadań które gmina zleca Ośrodkom bo są niewygodne i pracochłonne. Utarło się ,ze co niewygodne zleca się pomocy społecznej. A pomoc społeczna bierze wszystko bo musi kadra jest na tym samem poziomie zatrudnienia co parę lat temu. Gdzieś zapodział się czas który winien być poświęcony klientowi, rodzinie.
Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę niechęć współpracy 3 sektora choć w mediach inaczej to wygląda a prawda jest niestety taka jaka jest.
Tak naprawdę pracownik socjalny, ośrodki nie maja instrumentów prawnych , bardzo skąpy warsztat pracy czy metodycznych ( sam kontrakt to bardzo mało)bardzo źle układa się współpraca z policją, kuratorami- brak jest koordynacji , dobrej woli.
Ustawa o pomocy społecznej przewiduje działania dla realizacji zadań tej ustawy a niestety Ośrodki realizują wszytko w " koło" a na swoją pracę zostaje im mały wycinek czasowy - szkoda ,ze doba nie ma 40 godzin:(
Odpowiedz
 
 
+21 #1 2012-09-20 13:38
Dużym utrudnieniem w małych gminnych ośrodkach pomocy społecznej jest przekazywanie zadań gminy do ośrodków pomocy społecznej takich jak: stypendia, dodatki mieszkaniowe, fundusz alimentacyjny, działania wobec dłużników alimentacyjnych . Przekazywanie tych zadań do ops-ów nie wiąże się ze zwiększeniem etatów.
Moim zdaniem stypendia powinne być zniesione , a to świadczenie włączone do świadczeń rodzinnych.
Innymi utrudnieniem jest brak specjalistów, do których można skierować klientów pomocy społecznejnp. psychologów, poradni rodzinnych itp. Żyby móc realizować zadania z pomocy społęcznej potrzebne są instrumenty, z których mogą korzystać pracownicy socjalni. Pracownik socjalny powinen być do stawiania diagnozy i wskazania środków zaradczych. Tutaj pracownik socjalny musi być prawnikiem, psychologiem, pedagogiem, terapeutą, specjalistą od uzależnień, przemocy.
Odpowiedz