Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

SERWIS GŁÓWNY

Tematy w serwisie głównym

Styl życia

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
prev
next

Serwis główny - Felietony

W imieniu ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego, tworzących Stronę Samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, zapraszamy na Samorządowy Kongres Oświaty, który odbędzie się w Warszawie w dniach 26-27 września 2012r.

Niż demograficzny, zaniechanie zmian systemowych w finansowaniu i realizacji zadań oświatowych przez Rząd i Parlament, doprowadziły do dramatycznej sytuacji wielu polskich samorządów. Oczekujemy od Państwa Polskiego przyjęcia rzeczywistej współodpowiedzialności za realizowanie zadań oświatowych. W trakcie kongresu przedstawimy, poprzez projekty legislacyjne, warunki jakie muszą być spełnione, aby samorządy mogły skutecznie finansować i realizować zadania oświatowe. Kongres daje możliwość wyrażenia opinii i wsparcia postulatów samorządów: gmin, miast, powiatów oraz samorządów wojewódzkich.

Hasło Kongresu „Żądamy lepszej oświaty!”

Kongres będzie również miejscem podsumowania naszej wspólnej Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej wnoszącej projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach JST (kampania “Stawka większa niż 8 mld”). W trakcie Kongresu będziecie Państwo mogli osobiście przekazać listy z podpisami, które po zakończeniu obrad delegacja przedstawicieli samorządów wręczy Marszałkowi Sejmu.

Licząc na poparcie naszej inicjatywy, stworzyliśmy warunki do udziału w kongresie szerokiego grona przedstawicieli środowiska samorządowego, w tym również zapraszamy radnych powiatu i pracowników samorządowych zainteresowanych tematyką obrad.

Program Samorządowego Kongresu Oświatowego

26 września 2012 r. - Sesja debat merytorycznych

Sale konferencyjne na Stadionie Narodowym (wejście od Ronda Waszyngtona)

9.00 - 12.00 Recepcja Kongresu

12.00 - 17.00 Sesja trzech równoległych debat merytorycznych

W pierwszym dniu kongresu odbędą się trzy równoległe debaty, w trakcie których zostaną omówione kluczowe dla samorządów tematy związane z finansowaniem i realizacją zadań oświatowych. Oprócz politycznych dyskusji związanych ze zmianami w Karcie Nauczyciela, sposobem finansowania i organizacji oświaty, jakością oświaty, szkolnictwem zawodowym, przeprowadzone zostaną również debaty o tym jak rozwiązywać bieżące problemy (m.in. sprawy: łączenia szkół, łączenia bibliotek, przekazywania szkół stowarzyszeniom, wolnych miejsc we własnych placówkach a finansowanie usług realizowanych przez podmioty niepubliczne, braku zgody na likwidację i zmiany organizacyjne placówek oświatowych, finansowania żłobków i przedszkoli, rozliczania czasu pracy nauczycieli, organizacji zarządzania szkół, wdrożenia programu „Cyfrowa szkoła” itp.).

Doświadczenia i praktyka samorządowa będą istotnymi elementami w trakcie powyższych debat.

Debaty merytoryczne dadzą także możliwość wyrażenia Państwa uwag i opinii. Uczestnikami debat będą również przedstawiciele Rządu, Parlamentu, oświatowi analitycy.

Z każdej debaty będą przygotowane rekomendacje, które zostaną przedstawione następnego dnia w trakcie sesji plenarnej.

Uwaga!

Istnieje możliwość zwiedzania Stadionu Narodowego.

Uzgadniane są obecnie szczegóły z tym związane. Liczba osób zwiedzających jest ograniczona - istnieje możliwość zorganizowania 5-6 grup (40-osobowych). Godziny zwiedzania: 9.30, 10.00, 10.30, 17.00, 17.30 i 18.00 (czas zwiedzania ok. 1 godziny 15 minut). Szczegóły zgłoszenia na zwiedzanie Stadionu umieszczone będą na stronie kongresu www.kongresjst.pl lub www.zgwrp.pl.

27 września 2012 r. - Sesja plenarna

Sala Kongresowa Pałacu Kultury i Nauki (wejście od ul. Emilii Plater)

8.30 - 10.00 Recepcja Kongresu

10.00 - 13.30 Sesja plenarna

13.30 - 14.00  Podsumowanie kampanii ”Stawka większa niż 8 mld” (Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach JST)

15.00 Przemarsz delegacji samorządowej do Sejmu celem symbolicznego złożenia na ręce Marszałka Sejmu zebranych podpisów pod projektem zmiany ustawy o dochodach JST

W trakcie sesji plenarnej zaprezentowane zostaną rekomendacje z debat merytorycznych oraz postulaty legislacyjne strony samorządowej. Przeprowadzone zostaną debaty z obecnym i byłymi ministrami oświaty oraz parlamentarzystami o sposobie wdrożenia postulatów samorządowych.

Po zakończeniu sesji plenarnej Samorządowego Kongresu Oświaty podsumowana będzie kampania Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach JST.

Podczas Kongresu, będziecie Państwo mogli przekazać zebrane podpisy w punkcie informacyjnym Kongresu. Prosimy w takim przypadku o przygotowanie informacji zbiorczej o liczbie zebranych podpisów oraz informacji czy zostały one już wprowadzone do sumatora (celem uniknięcia dublowania liczby podpisów). Zasadniczo prosimy o wprowadzanie na bieżąco liczby zebranych podpisów do sumatora, co umożliwia nam śledzenie postępu akcji.

Po zakończeniu obrad zaplanowany jest przemarsz delegacji samorządowej do Sejmu celem symbolicznego złożenia na ręce Marszałka Sejmu zebranych podpisów pod projektem zmiany ustawy o dochodach JST .

Szczegóły programu Kongresu są obecnie ustalane z przedstawicielami organizacji samorządowych organizujących kongres. Trwają również uzgodnienia związane z obecnością przedstawicieli Rządu i Parlamentu.

Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje o programie i jego aktualizacje będą na bieżąco umieszczane na stronach internetowych ogólnopolskich organizacji samorządowych.

Nic o nas bez nas

Do zobaczenia na Kongresie