Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

SERWIS GŁÓWNY

Tematy w serwisie głównym

Styl życia

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
prev
next

Serwis główny - Aktualności

Nieprzypisany: NieprzypisanyMiejscowość Dalków z gminy Gaworzyce zwyciężyła w XVII Konkursie „Na najlepszą inicjatywę społeczną służącą podniesieniu estetyki wsi Powiatu Polkowickiego.

Mieszkańcy zbudowali plac zabaw dla dzieci. Naprawiono pokrycie dachowego wiaty ośrodka sportu i rekreacji, odświeżono ławki i stoły, wykonano podłogi z kostki brukowej pod wiatą. Mieszkańcy przeprowadzili renowacje krzyża i przydrożnej figurki sakralnej. Odnowiono tablice informacyjną, odświeżono i nasadzono nowe kwietniki. Za zajęcie I miejsca mieszkańcy Dalków otrzymało 5.000 zł. Tuż za nimi, miejsce na podium zajęli mieszkańcy wsi Kłębanowice z gminy Radwanice. Społeczność tej małej miejscowości przeprowadziła remont pomieszczenia po byłym klubie wiejskim. Dla zdobywcy drugiego miejsca powiat przyznał nagrodę w wysokości 4.000 zł. O pięćset złotych mniej otrzymało sołectwo Szklarki z gminy Przemków, które zajęło III miejsce. Kolejne, czwarte miejsce zajęła miejscowość Michałów, a wyróżniono również Przesieczna, Wierzchowice, Wilkocin, Jędrzychówek, Strogoborzyce, Gaworzyce.

Wszystkim laureatom i wyróżnionym władze powiatu przekazały czeki pieniężne na łączną kwotę 45 tys. W sumie do XVII edycji powiatowego konkursu zgłosiło się 40 sołectw. - Otrzymaną nagrodę pieniężną przeznaczają na prace remontowe w swoich miejscowościach w roku następnym- mówi Kamil Ciupak wicestarosta i Przewodniczący Konkursu i dodaje – To jest najdłużej organizowany konkurs powiatowy w kraju wspierający społeczność wiejską. A w 2010 r otrzymaliśmy za ten konkurs tytuł „Samorządowy Lider Zarządzania “ – nagroda za przedsiębiorczość jednostek administracji samorządowej, stosowanie innowacyjnych rozwiązań, opracowanie i przystosowanie do własnych warunków rozwiązań stosowanych przez władze europejskich miast i gmin. Honorowy patronat nad konkursem objęli – marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Jego Ekscelencja J.E. Enok Nygaard, ambasador Królestwa Norwegii w Polsce.

- W dzisiejszych czasach trudno zachęcić mieszkańców do wspólnych działań społecznych. Powołany przez radnych I kadencji konkurs jest odzwierciedleniem tym czym jest demokracja lokalna – powiedział Marek Tramś starosta polkowicki. Przy zgłaszaniu swoich propozycji do konkursu mieszkańcy łączą się, porozumiewają, angażują cale rodziny. Nie ma tu sporów politycznych, nie ma konfliktów jest jeden wspólny cel wygrać w konkursie. - Cieszy mnie fakt, że wiele podejmowanych inicjatyw w znaczny sposób zmienia wizerunek naszych wsi. Wyremontowane świetlice, remizy OSP, wybudowane boiska, place zabaw, nie tylko poprawiają na trwałe wizerunek otoczenia, a tym samym powiatu, ale również integrują mieszkańców, za co pragnę podziękować sołtysom, liderom i mieszkańcom - dodaje Marek Tramś. Mieszkańcy sami decydują jakie prace społeczne  wykonają, często za swoje pieniądze lub pozyskane od sponsorów – twierdzi starosta polkowicki. W sumie przez 17 edycji konkursu zgłoszonych zostało prawie 400 inicjatyw, a na nagrody dla laureatów powiat wydał blisko 700 tys..

Źródło: SP w Polkowicach