Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

SERWIS GŁÓWNY

Tematy w serwisie głównym

Styl życia

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
prev
next

Serwis główny - Aktualności

Nieprzypisany: Nieprzypisany10 czerwca br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu (przy ul. Bohaterów II AWP 8a) odbędzie się Forum wymiany dobrych praktyk i promocji dialogu pomiędzy JST, a organizacjami JST, którego temat wiodący to: „Nowoczesne zarządzanie publiczne w jednostkach samorządu terytorialnego”. Forum organizują wspólnie Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu i Związek Powiatów Polskich.

Początki administracji wiążą się z działalnością, którą w dzisiejszym języku określilibyśmy jako reglamentacyjno-porządkowa. Nie może zatem dziwić, że klasyczny model administracji opiera się na sprawowaniu władzy. Z biegiem lat model ten stał się coraz mniej adekwatny do administracji, która w coraz większym stopniu stanowi dostawcę usług publicznych, takich jak np. oświata, czy ochrona zdrowia. Nowe spojrzenie na funkcjonowanie administracji sprawiło, że w ostatnich latach XX wieku w ślad za wzorem anglosaskim w Europie zaczęło dominować Nowe Zarządzanie Publiczne (New Public Management) oparte na modelu biznesowym. W tym też nurcie mieści się wiele działań podejmowanych współcześnie w polskich jednostkach samorządu terytorialnego – takich jak zarządzanie managerskie, czy outsourcing usług publicznych. W krajach Europy Zachodniej dostrzeżono już jednak, że New Public Management może prowadzić do nadmiernej technicyzacji zarządzania w sferze publicznej, technicyzacji w ramach której następuje zagubienie misji służby publicznej. Obserwacja ta doprowadziła do wykształcenia się modelu Dobrego Rządzenia (Good Governance), opartego na partycypacji – modelu, który – jak na razie – spotyka się w Polsce często z oporem.

Celem spotkania będzie szeroki przegląd historii i współczesnych modeli zarządzania publicznego powiązany z prezentacją inicjatyw legislacyjnych oraz adekwatnych dobrych praktyk. Przegląd ten ma na celu sprowokowanie dyskusji dotyczącej tego, jaki model zarządzania jest niezbędny w polskim samorządzie.

Do udziału w seminarium Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem samorządu terytorialnego, zarówno władze samorządowe gmin, powiatów, województw, jak i pracowników administracji publicznej, działaczy organizacji pozarządowych oraz instytucji okołobiznesowych.

Zaproszenie oraz program dostępne są TUTAJ.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Potwierdzenia udziału należy przesyłać w terminie do 3 czerwca br. na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , lub tel. 18 477 86 09

Forum współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.