Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

SERWIS GŁÓWNY

Tematy w serwisie głównym

Styl życia

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
prev
next

Serwis główny - Aktualności

Nieprzypisany: Nieprzypisany„Łodzianie dostali dodatkowe 10 mln zł na budżet obywatelski”; „10 grudnia w Sejmie wysłuchanie publiczne ustawy prezydenckiej o współdziałaniu w samorządach”; „W Starachowicach młodzież zawalczyła o miejskiego pełnomocnika!”. Takich tytułów w gazetach przybywa, bo procesy partycypacyjne stają się codziennością. Coraz więcej osób pyta też o to, jak je robić: jak przeprowadzić dobre konsultacje społeczne, a jak przygotować spacer badawczy? Jak w działania zaangażować seniorów, a jak zyskać uwagę młodzieży? Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać. Właściwym miejscem jest www.partycypacjaobywatelska.pl.

Jeszcze niedawno pojęcie „partycypacja” kojarzyło się z urzędniczym żargonem. Dziś dotyczy ona coraz większej ilości zwykłych mieszkańców – bo coraz więcej jest możliwości współdecydowania o swoim otoczeniu. Partycypacyjne metody zarządzania wprowadza coraz więcej polskich samorządów, a mieszkańcy chętnie z nich korzystają. Jak się połapać w tym wszystkim, co dzieje się w temacie partycypacji i jak wyszukać informacje, które faktycznie są cenne i mogą być przydatne?

Strona partycypacjaobywatelska.pl to źródło aktualnej wiedzy o tym, co jest w Polsce najważniejsze w temacie partycypacji społecznej. Zebrane na portalu przykłady pokazują, w jaki sposób dobrze zaplanować procesy włączające mieszkańców we współdecydowanie.
Zgodnie z duchem partycypacji, portal zakłada aktywne współtworzenie go przez odbiorców. Czytelnicy mogą wstawiać newsy, dodawać przykłady ciekawych procesów na „mapę partycypacji” czy komentować stronę za pomocą udostępnionej ankiety.

Portal partycypacjaobywatelska.pl jest miejscem, z którego instytucje wspierające samorządy (np. portale samorządowe) mogą czerpać inspiracje i wyszukiwać wyselekcjonowane już informacje dotyczące dobrych praktyk czy inspirujących publikacji. Osoby interesujące się tematyką partycypacji mogą też dowiedzieć się o ciekawych wydarzeniach i konferencjach odbywających się w całej Polsce. Chętni mogą także być informowani na bieżąco dzięki newsletterowi.

Niekomercyjna strona prowadzona przez zespół Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej, działający w fundacji Stocznia, istnieje już od czterech lat. Założona została dzięki dotacji Fundacji im. Stefana Batorego.

Źródło: stocznia.org.pl