Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

SERWIS GŁÓWNY

Tematy w serwisie głównym

Styl życia

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
prev
next

Serwis główny - Aktualności

4 czerwca br. w sali konferencyjnej starostwa opolskiego odbyło się drugie Forum wymiany dobrych praktyk i promocji dialogu pomiędzy JST, a organizacjami JST zatytułowane "Nowe technologie w administracji", realizowane wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Opolu oraz Związek Powiatów Polskich.

Podczas tego wydarzenia zostały poruszone zagadnienia dotyczące innowacji w administracji samorządowej i rządowej. Omawiano kwestie związane z wykorzystywaniem nowych technologii w celu poprawnego wypełniania zadań ustawowych. Spotkanie to stało się dobrą okazją do podzielenia się ciekawymi rozwiązaniami z zakresu zarządzania zasobami informatycznymi w samorządach.

Odbyło się pięć sesji tematycznych. Istotę i niezbędność poszerzania cyfryzacji rejestrów publicznych przedstawiła Edyta Wenzel-Borkowska naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii Opolskiego Starostwa. Omówiła strukturę systemu, jego budowę, zabezpieczenia, dostępności i korzyści. - Korzystne rezultaty zastosowania pełnego pakietu e-usług na przykładzie wydziału geodezji, to przede wszystkim skrócenie czasu dostępu do informacji, unifikacja baz danych, możliwość analizowania tych danych, sprawna wymiana informacji między różnymi jednostkami - mówiła E. Wenzel-Borkowska

O innowacyjnej formie kontaktu z mieszkańcami opowiadał Janusz Kalafarski - zastępca naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Świętochłowice. Urząd wprowadził na stronie internetowej tzw. Wirtualnego Urzędnika. Jest to wyszukiwarka nowej generacji. Prowadzi mieszkańca "za rękę" od momentu postawienia problemu aż do całkowitego załatwienia sprawy. Pozostaje do dyspozycji mieszkańców przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Pytania można zdawać używając języka potocznego, a co ważniejsze nie trzeba samemu szukać treści w serwisie. System daje także możliwość wyboru tematu z listy lub samodzielnego formułowania pytań. Ważne jest również to, że Wirtualny Urzędnik - świętochłowicka Julia współpracuje z translatorem języka migowego. Pomysł Wirtualnego Urzędnika cieszy się dużą popularnością.

Z kolei Małgorzata Krajewska, Animatorka Forum opowiedziała o nowoczesnych formach komunikacji z mieszkańcami, podkreślając znaczenie posiadania przez JST profesjonalnych stron internetowych oraz dobrze skonstruowanych i atrakcyjnych profili zlokalizowanych na portalach społecznościowych.

W dalszej części głos zabrał Waldemar Żygadło, z VM.pl - realizatora platformy e-learningowej powstającej w ramach projektu. Zaprezentowana przez niego tematyka dotyczyła wykorzystania e-learningu w podwyższaniu kompetencji pracowników JST.

Na zakończenie Rafał Rudka, Sekretarz projektu, zaprezentował przykłady nowoczesnych narzędzi informatycznych z jakich mogą obecnie korzystać samorządy, a które służą zarówno im, społeczności lokalnej, a także organizacjom pozarządowym.

W spotkaniu uczestniczyli gospodarze: Starosta Opolski Henryk Lakwa, Sekretarz Powiatu Marzena Kazin oraz pracownicy powiatu i jednostek samorządowych z powiatu opolskiego. Nie zabrakło też przedstawicieli innych samorządów uczestniczących w projekcie, a także sąsiadujących z powiatem opolskim.

Forum odbyło się w ramach projektu "Innowacyjna i sprawna administracja źródłem sukcesu w gospodarce opartej na wiedzy" realizowanego przez Związek Powiatów Polskich.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.