PRACOWNIK SAMORZĄDOWY
Zmiany w Dzienniku Warto Widzieć![]() Zmieniamy się dla Was. Takie hasło spotykamy często wzdłuż modernizowanych dróg, ale ... Aktualności | poniedziałek, 20 stycznia 2014 |
Kłopoty w pracy (cz.1). Urlop na żądanie![]() W cyklu "Kłopoty w pracy" nakreślimy sytuacje, w których nikt z nas ... Pracownik samorządowy | niedziela, 6 października 2013 |
Pracownik samorządowy - Ekonomia i finanse
Zasada konkurencyjności ma na celu wybór najkorzystniejszej oferty z zachowaniem uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Niekoniecznie oznacza to, że beneficjent powinien wybrać ofertę najtańszą, lecz taką, która odpowiada kryteriom wyboru wykonawcy określonym przez beneficjenta oraz zapewnia najkorzystniejszą relację nakład/rezultat. Zasada efektywnego zarządzania finansami ma na celu potwierdzenie, że cena jaką beneficjent ostatecznie zapłacił za daną usługę/towar jest ceną rynkową. W ramach zasady efektywnego zarządzania finansami nie ma miejsca konkurencyjny wybór wykonawcy i wybór najkorzystniejszej oferty, lecz jedynie zweryfikowanie, czy stawka, jaką beneficjent zaproponował/wynegocjował z danym wykonawcą/dostawcą, nie jest zawyżona w stosunku do stawek rynkowych w odniesieniu do usług/towarów o tożsamych parametrach.
Zasadę efektywnego zarządzania finansami stosują obligatoryjnie wszyscy beneficjenci przy dokonywaniu zakupów o wartości od 20 tys. zł netto do 14 tys. euro netto. Zasadę konkurencyjności natomiast stosują jedynie beneficjenci, których nie obejmują przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę, iż zasada konkurencyjności przewiduje pewne wyłączenia z jej stosowania. Nie stosuje się zasady konkurencyjności do:
Powyższych wyłączeń nie można natomiast przyjmować przy stosowaniu zasady efektywnego zarządzania finansami.
Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl