Polityka społeczna - Aktualności i ekonomia

Każdego roku około 100 tys. rodzin w Polsce nagle traci kogoś bliskiego. Fundacja Nagle sami pomaga osobom, które przeżywają żałobę po nagłej stracie bliskiej osoby, kompleksowo podejmując temat zachowania wobec nagłej śmierci oraz przeżywania żałoby.

Fundacja pomaga w bardzo różnych sprawach różnym osobom, zarówno dorosłym, jak i dzieciom, prowadzi dla nich grupy wsparcia i pomoc indywidualną. Ze stratą wiążą się sprawy prawne, dlatego też prawnicy sprawdzają dokumenty i pomagają w wybraniu odpowiedniej drogi spadkowej, w trudnych i często niejednoznacznych sprawach ubezpieczeniowych, współpracują z ZUS, pomagają w sprawach związanych z rentami, odszkodowaniami.

Fundacja będzie we współpracy z różnymi instytucjami wypracowywać schematy pomocy ludziom w żałobie, jaką mogą i jaką powinni otrzymać w urzędach i miejscach pracy. Jednym z celów Fundacji jest także zmiana wizerunku osoby owdowiałej. Fundacja pragnie pokazywać, że ludzie po stracie bliskiego mogą dobrze, a z czasem także szczęśliwie żyć dalej.

Innymi, równorzędnymi zadaniami, jakie stawia przed sobą Fundacja, jest podjęcie tematu żałoby dzieci oraz zainicjowanie dyskusji o żałobie jako ważnym zjawisku społecznym, w istotny i różnorodny sposób mającym wpływ na życie.

Fundacja powstała jako reakcja na doświadczenia Olgi Morawskiej i Karoliny Skrzypczyk, których mężowie zginęli tragicznie podczas wypraw górskich. Właśnie została opublikowana pierwsza wersja poradnika, w którym osoby w żałobie mogą szukać pomocy.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.naglesami.org.pl.