Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

POLITYKA SPOŁECZNA

Tematy: Pomoc Spoleczna

Prawo i zarządzanie

 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
prev
next

Polityka społeczna - Aktualności i ekonomia

Nieprzypisany: NieprzypisanyWystawa najciekawszych prac niepełnosprawnych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy z województw podkarpackiego i lubuskiego została zorganizowana w MRPiPS z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Prace będzie można oglądać w hallu ministerstwa do 3 stycznia 2017 r. w godzinach pracy urzędu. Patronat honorowy nad wystawą objął Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Dziękuję wszystkim artystom za przyjęcie zaproszenia – powiedział, otwierając wystawę, minister Elżbieta Rafalska. – Mamy w Polsce 760 środowiskowych domów samopomocy i ponad 700 warsztatów terapii zajęciowej. Dziś gościmy twórców z kilkunastu ośrodków, ale mam nadzieję, że w ministerstwie powstanie stała galeria, w której będą mogli prezentować swoje prace kolejni artyści.

Organizowanie wystawy prac utalentowanych osób niepełnosprawnych ma ogromne znaczenie w promowaniu aktywności osób niepełnosprawnych oraz w podnoszeniu poczucia własnej wartości tej grupy osób. Pozytywnie wpływa również na kształtowanie wizerunku  osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Oddziałuje zatem na zmianę stereotypowego obrazu osoby niepełnosprawnej.

Warsztaty terapii zajęciowej stwarzają osobom niepełnosprawnym, niezdolnym do podjęcia pracy, możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Pomagają w pozyskaniu lub przywracają umiejętności, niezbędne do podjęcia zatrudnienia. Wyposażają ich w umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, a także rozwijania psychofizycznych sprawności oraz podstawowych i specjalistycznych umiejętności zawodowych. Dzięki temu mogą uczestniczyć w szkoleniu zawodowym albo podjąć pracę.
Środowiskowe domy samopomocy, zwane inaczej ośrodkami wsparcia, służą budowaniu sieci oparcia społecznego i przygotowują do życia w społeczeństwie oraz funkcjonowania w środowisku. Są przeznaczone dla osób przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie. To placówki okresowego dziennego lub całodobowego pobytu, w którym osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą otrzymać częściową opiekę i pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych oraz posiłek. Świadczą usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.

Na wystawie "Nasze emocje, nasza praca, nasze życie" są zaprezentowane prace uczestników następujących WTZ oraz ŚDS:

 1. Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Nadzieja” w Stalowej Woli
 2. Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas w Ropczycach
 3. Warsztat Terapii Zajęciowej przy Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu
 4. Środowiskowy  Dom Samopomocy w Ustrzykach Dolnych
 5. Środowiskowy Dom Samopomocy im. Jana Pawła II w Brzozowie
 6. Środowiskowy Dom Samopomocy w Kolbuszowej
 7. Środowiskowy Dom Samopomocy im. ks. Ludwika Palucha w Lesku
 8. Środowiskowy Dom Samopomocy w Jelnej
 9. Środowiskowy Dom Samopomocy w Sarzynie
 10. Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomyślu nad Sanem
 11. Środowiskowy Dom Samopomocy w Górzycy

Źródło: mpips.gov.pl