Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

POLITYKA SPOŁECZNA

Tematy: Pomoc Spoleczna

Prawo i zarządzanie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
prev
next

Polityka społeczna - Aktualności i ekonomia

Nieprzypisany: Nieprzypisany

Trzeba zrozumieć potrzeby osób starszych wynikające ze zmian nie tylko fizycznych, ale i psychicznych. Nie można ich separować. Dlatego ważne jest projektowanie nie mieszkań, ale całego otoczenia tak, aby były międzypokoleniowe.

Takie twierdzenia padały podczas konferencji „Otoczenie przyszłości-przyszłość otoczenia”, która odbyła się 27 października br. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju.

Spotkanie zorganizował Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej we współpracy z Departamentem Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Konferencja zamykała cykl spotkań projektu Komisji Europejskiej „Neighbourhoods of the Future”.

Projekt ma na celu wykorzystanie inicjatyw poszczególnych krajów członkowskich do opracowania wspólnej wizji otoczenia i zamieszkiwania przyjaznego seniorom.

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na konieczność przystosowania domów do potrzeb seniorów. – 75% gospodarstw domowych nie jest przygotowanych na starzejące się społeczeństwo – podawał Alexander Peine z Utrecht University, współtwórca projektu „Neighbourhoods of the Future”. Jak twierdził, ważne są wyzwania, a takim jest nie tylko mieszkanie przyjazne seniorom, ale i stworzenie języka, jakim będą mogli posługiwać się ludzie starsi po to, aby żądać czegoś dla siebie. To także pozytywne postrzeganie dla wieku,  w tym nie tylko tworzenie infrastruktury, ale i ofert bankowych.

Simon Butler opowiadał o międzynarodowej firmie Arup, którą reprezentuje. Jest to firma projektantów, planistów, inżynierów, konsultantów i specjalistów technicznych, którzy chcą pozytywnie wpływać na świat. Projektowanie powinno uwzględniać to, że będzie coraz więcej starych ludzi, których  ponad połowa w 2020 r. będzie żyła w miastach. Dlatego miasta muszą odpowiednio wyglądać. Bo jak zauważał Ian Spero, z Agile Ageing Alliance, twórca projektu „Neighbourhoods of the Future” nie wystarczy, że starszy człowiek ma bezpieczny dom, on nie może bać się z niego wyjść.

Mirosław Proppe, partner w dziale usług doradczych koncernu KMPG przedstawił prezentację pt. „Rewolucja 4.0 – samorządy w obliczu nowych wyzwań”. Wyjaśniał, że firma KPMG przeprowadziła badanie, podczas którego przepytała setki miast o wyzwania, jakie przed nimi stoją. Głównym z nich jest demografia - jak zadbać o wszystkich, jak przygotować się do tego, że będziemy żyć coraz dłużej. Przypominał, że problemem, np. w Polsce jest urbanizacja – jak przyciągnąć ludzi z powrotem do miast, przyciągnąć młodych ludzi, którzy będą w nich płacić podatki, bo obecnie wszystko się rozlewa i wzrastają koszty konsumpcji. Szansę mają magnetycznych miasta, które potrafią zachęcić do mieszkania, to miasta ze stale odnawiającą się infrastrukturą. Jako przykład podał Łódź. – Ostatnio przebudowaliśmy Łódź. Patrzyliśmy jak ludzie z różnych pokoleń mogliby się spotykać - mówił. Projektowanie musi być międzygeneracyjne, nie może rozdzielać młodych od starych.

To zaś wyzwanie dla samorządów lokalnych. Jednakże to one same powinni tworzyć ramy w tym zakresie, nie można im narzucać planów urbanistycznych - Nie wyobrażam sobie jednego modelowego rozwiązania, mieszkania, które będzie pasować do wszystkich – twierdził Mirosław Proppe. Podobnego zdanie byli przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Wzorzec mieszkania w Warszawie już jest. Opowiadał o nim jego twórca, dr inż. arch. Jan Cieśla. - Na rynku istnieją produkty, które w znaczny sposób mogą uczynić życie osób starszych lub niedomagających wygodniejszym. Brak jest jednak wystarczających możliwości by ich producenci mogli je zaprezentować przyszłym odbiorcom.

Wzorcowe Mieszkanie Seniora to pierwszy w Polsce przykład realnego, kompletnego, dedykowanego seniorom mieszkania. Pokazuje jak funkcjonalny projekt połączony z przemyślanym doborem produktów i usług może stać się przyjazną przestrzenią, w której na długo poczujemy się „u siebie mimo wieku”- zachęcał. Mieszkanie zostało zaprojektowane tak, aby wraz z upływem czasu jego właściciel nie musiał myśleć o wyprowadzaniu się, pełno w nim nowoczesnych technologii, ale jest ono jednocześnie otwarte na kolejne. Ma np. przyjazne oświetlenie, jest dogodnie położone – blisko metra, parku, sklepów. Można je oglądać, a zacząć należy od wejścia na stronę www.mimowieku.pl