Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

POLITYKA SPOŁECZNA

Tematy: Pomoc Spoleczna

Prawo i zarządzanie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
prev
next

Polityka społeczna - Aktualności i ekonomia

Polityka społeczna: Aktualności i ekonomiaKażde dziecko zasługuje na szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo. Nie każde jednak je ma. Wtedy trzeba mu pomóc. Jeśli maluch może żyć w rodzinie zastępczej, powinien mieć zapewnione warunki zbliżone do tych domowych.

IV Kongresu Rodzicielstwa Zastępczego „Dziecko jest najważniejsze” odbył się 22 czerwca br. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju.

Organizatorem wydarzenia była Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej we współpracy z Ministerstwem Rozwoju oraz miastem stołecznym Warszawa.

Patronat nad spotkaniem sprawowali: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzecznik Praw Dziecka, Prezydent miasta stołecznego Warszawy oraz Minister Sprawiedliwości oraz Związek Powiatów Polskich.

W spotkaniu wzięło udział ok. 350 opiekunów zastępczych, przedstawicieli organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej, powiatowych centrów pomocy rodzinie, sędziów rodzinnych, organizacji pozarządowych i specjalistów. Uczestnicy kongresu poznali dobre praktyki powstałe w oparciu o wspieranie rodziny i system pieczy zastępczej. Wymienili się doświadczeniami.

W czasie Kongresu odbyły się ciekawe prelekcje z udziałem zagranicznych ekspertów. Udział wziął m.in. psycholog Chris Taylor z Wielkiej Brytanii i Niels P. Rygaard z Danii.

Przyznane zostały także wyróżnienia 13 powiatom za wkład w rozwój rodzinnej opieki zastępczej oraz podejmowanie wysiłków, aby dobrze realizować zapisy Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. W tym roku zostały wyróżnione 3 miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Tarnobrzeg i powiaty ziemskie: powiat gliwicki, koniński, koszaliński, oleski, polkowicki, słupski, starogardzki, szczecinecki, warszawski zachodni, wieruszowski. Wyróżnienia przyznano w ramach konkursu dla powiatów organizowanego przez Koalicję przy współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich i Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie „CENTRUM”.

Podczas Kongresu Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydent wręczył w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył Krzyże Zasługi dla rodzin szczególnie oddanych działalności na rzecz dzieci i wspierania idei rodzicielstwa zastępczego. Otrzymali je:

  1. Pani Karolina BĄKOWSKA
  2. Pan Rafał BĄKOWSKI
  3. Pani Aleksandra BŁAŚ
  4. Pan Zdzisław BŁAŚ
  5. Pani Ewa BOROWSKA
  6. Pani Monika BOŻEK
  7. Pani Katarzyna GRACZYK
  8. Pani Magdalena KIEŁCZEWSKA-MADEJ
  9. Pan Witosław MADEJ
  10. Pani Monika MAKULSKA
  11. Pani Urszula LIBERACKA-MILCZAREK
  12. Pan Wojciech MILCZAREK
  13. Pani Anna ORIAN
  14. Pan Piotr ORIAN
  15. Pan Bogusław PLESZKO 
  16. Pani Elżbieta PLESZKO 
  17. Pani Beata ROMAŃSKA 
  18. Pan Marek ROMAŃSKI
  19. Pan Krzysztof STAWARZ
  20. Pani Marta STAWARZ 
  21. Pani Aneta SZYMANEK
  22. Pan Tomasz SZYMANEK 
  23. Pani Beata URBANIK
  24. Pan Dariusz URBANIK 
  25. Pan Gerard WILCZEK
  26. Pani Joanna WILCZEK

- Lubimy jak dzieci śmieją się w naszym domu. Ocieramy im łzy, opatrujemy kolana i jest w nas jeszcze tyle uczucia, że chcielibyśmy się dzielić nim z innymi - mówią Urszula Liberacka-Milczarek i Wojciech Milczarek z Rodzinnego Domu Dziecka w Wiktorowie.

Podczas Kongresu zostało przyznane również wyróżnienie Pani Monice Bożek, mamie ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, które działa na rzecz umacniania rodzin zagrożonych rozpadem oraz opiekuje się opuszczonymi i osieroconymi dziećmi.

- Wszystko zaczęło się jeszcze w moim domu rodzinnym. Pochodzę z małej wsi, w której moi rówieśnicy nie mieli tyle szczęścia co ja, nie mieli rodzin, które interesowałyby się ich przyszłością. W moim domu niczego nie brakowało i rodzice przykładali dużą wagę do edukacji. O Wioskach Dziecięcych dowiedziałam się od mamy. Gdy wróciłam z zagranicy, bardzo chciałam pracować w swoim zawodzie, czyli jako pedagog i dawać dzieciom, które nie miały tyle szczęścia co ja, kochający dom – opowiada Pani Monika Bożek.

Rzecznik Praw Dziecka wyróżnił Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka dwoje rodziców zastępczych Edytę i Jarka Wojtasińskich oraz Joannę Luberadzką-Gruca, która od wielu lat działa na rzecz praw dzieci, a także Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa Oddział w Złotowie.
Odznaka łączy ze sobą wizerunek Janusza Korczaka i napis w języku łacińskim: INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI (OBROŃCY GODNOŚCI DZIECI).

Wszystkie wystąpienia na Kongresie były związane z tematem "rodzina zamiast instytucja".

- Naszym działaniom od dawna przyświeca przekonanie zaczerpnięte z Konwencji o Prawach Dziecka, że we wszystkich decyzjach dotyczących dzieci, podejmowanych przez instytucje pomocy społecznej, sądy, władze samorządowe czy ciała ustawodawcze sprawą nadrzędną powinno być najlepsze zabezpieczenie rzeczywistych potrzeb dziecka. Wierzymy, że łącząc siły i doświadczenia wielu miast, powiatów ziemskich, sądów, ekspertów i rodziców zastępczych, możemy zbudować system przyjazny dziecku, który będzie realnie wspierał prawo dziecka do wychowania w rodzinie. Jeśli zaś zajdzie konieczność umieszczenia dziecka poza własną rodziną chcemy zachęcać powiaty, by kierowały najmłodsze dzieci wyłącznie do rodzinnej opieki zastępczej - mówi Edyta Wojtasińska, Przewodnicząca Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.

Wszystkim, którzy troszczą się o dobro dziecka, bardzo dziękujemy.

Materiały kongresowe można pobrać klikając TUTAJ.