Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej » ×

A A+ A++ A A A A A

Serwis główny - EUROFUNDUSZE 2014-2020

Nieprzypisany: NieprzypisanyStrona samorządowa zespołu ds. rozwoju obszarów wiejskich Komisji Wpólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego jednoznacznie pozytywnie zaopiniowała zaproponowane przez rosort rozwoju wsi zmiany w ustawie o finansowaniu wspólnej polityki rolnej. Projekt prezentowaliśmy naszym Czytelnikom tutaj.
Kluczowa, korzystna dla samorządów powiatowych zmiana spowoduje, że pieniądze na tzw. wyprzedzające finansowanie kosztów przygotowania projektów scalania gruntów (np. dokumentacja techniczna) będą dostępne dla powiatów wcześniej niż obecnie. Nie po podpisaniu umowy, a już po akceptacji wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia.
 
Druga istotna dla samorządów lokalnych zmiana polega na tym, że jeśli zapominalskiemu lub nieprzygotowanemu na czas wnioskodawcy minął termin złożenia wniosku o zaliczkę, nabór będzie mógł być ponowiony. Po wystąpieniu o to wnioskodawcy.
 
Ministerstwo rolnictwa przewidziało także, że zwrotowi będą podlegały pieniądze otrzymane przez beneficjenta na niezrefundowane z jego winy wydatki, nie tylko o charakterze inwestycyjnym, ale także w przypadku pomocy technicznej. Jeśli agencja płatnicza nie zrefunduje tych wydatków, staną się one kosztem samorządu.
 
Ostateczną opinię co do projektu zmian w ustawie podejmie KWRiST na swoim plenarnym posiedzeniu 24 lutego.